Galeri

Lütfen benim çocuğumu da emzirir misin?

24 Şub

anne sütü olanlar olmayanları bulsunlar
Internette dolaşırken ntvmsnbc.com’daki bir haber başlığı dikkatimi çekti. “Lütfen benim çocuğumu da emzirir misin?” başlıklı haberde süt anne hareketini başlatan Derya Taşdiken’in bir yaşındaki oğlu Eren için süt anne arayışından bahsediyor. Hikaye, bebek hemşiresinin henüz  bir günlükken Eren’e mama vermesiyle başlıyor. Bebek, biberonun rahatlığına hemen alışıyor, annenin sütü henüz gelmediği için boş olan memesini emmek zor geliyor.Emilmeyen memeler de doğru düzgün süt üretemiyor. Eren’e anne sütü vermeyi kafaya koyan annesi, süt anne arayışına giriyor. Eren kırk günlükken, ortak çocuk doktorları sayesinde süt anne Ülger Bulut Karaca ile birbirlerini buluyorlar.

Derya Taşdiken, şimdi internet aracılığıyla süt annelerle, anne sütü kıtlığı çeken bebekleri buluşturuyor. Aday anneler, markaanne@gmail.com adresine mail atıyorlar. O da kendi blogunda bir tür süt anne çöp çatanlığı yapıyor.

Sistem şimdilik karşılılı güven esasına dayalı olarak işliyor. Ancak, süt anne uygulamasında dikkate alınması gereken bazı önemli hijyen kuralları ve sağlık kriteleri var:

  1. Süt annelerin, sigara, içki ya da ilaç kullanmıyor olması
  2. Süt sağarken ellerin, memelerin ve pompanın hijyenine büyük önem verilmesi
  3. Derin dondurucuda duruyorsa süt poşetlerinin üstlerinde tarih olması ve derin dondurucunun saklama işlemi sırasında hiçbir zaman kapanmamış olması
  4. Süt annenin bulaşıcı bir hastalığının bulunmaması

Sizde anne sütü vererek bir çok bebeğin süt annesi olabilirsiniz  yada sizde Derya Taşdiken gibi bebeğiniz için  anne sütü arıyorsanız  bunun için yapmanız gereken http://www.markaanne.com/asoob/ adresine girerek gerekli formu doldurmaktan geçiyor. Ve bu formu doldurmadan önce bu sayfadaki yazıyı  okumanızı tavsiye ediyorum.

Bu haber beni çok etikediği için bende bunu duyurmak istedim.
Süt anne hareketini başlatan Derya Taşdiken’ e sonsuz teşekkürler.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Lütfen benim çocuğumu da emzirir misin?”

  1. visitor1 02 Şubat 2013 11:11 am #

    Çok güzel bir başlangıç yaptılar süt anneleri anne sütü ne kadar önemli ama aynı şehirdekilere çok çabuk ulaştırabiliyorlar sütleri.Farklı şehirde yaşayanları da bir şekilde birbirinden haberdar edip iletişime geçiriyorlar.Zeytinyağını zeytinyağıyla karıştırıp içirenler de var.Zeytinyağının içindeki maddeler anne sütüne çok yakın İleri zamanlar için avokado dan da bahsediliyor.Avokadonun içinde barındırdığı yağda da aynı şey var fakat avokado alerji yapabiliyor.Bunlar alternatifler .Annelerin gerçek anne sütünü bulabilmeleri ne kadar mucizevi ve zekice bir olay.Herkesi tebrik ediyoruz bu paylaşımdan destekten ötürü. http://www.zeytinyagibutigi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: