Galeri

Uyku, yemek, hareket ve egzersiz takibi yapan bileklik Jawbone Up!

20 Şub

Jawbone Up
Gün içerisinde ne kadar yürüdünüz, kaç kalori aldınız ve bunun ne kadarını harcayabildiniz? Dün gece ne kadar uyuyabildiniz ve bu uyku acaba ne kadar derin ve verimliydi? Ofiste haddinden fazla mı hareketsiz kaldınız? Bu gibi soruların cevabını alabileceğiniz, sizin yerinize türlü analizleri yapan ve istatistikleri aklında tutan, akıllı mı akıllı bir arkadaş gibi Jawbone Up. Bileğinize takıyorsunuz ve o, size sağlıklı yaşamla ilgili koçluk yapıyor adeta.

Silikon malzemeden üretilmiş olan bileklik, alarm ve hatırlatmalarda sizi uyarmaya yarayan titreşimli bir motora sahip. Şarj etmek için USB aracılığı ile bilgisayara bağlayabiliyorsunuz. Pilini 1-2 saat şarj etmeniz, 10 gün kullanabilmenizi sağlıyor. Bileklik; temel olarak uyku, hareket ve yemek alışkanlıklarınızı istatistiksel olarak kaydedediyor. Örneğin gün içerisinde ofiste bilgisayar başında gereğinden fazla hareketsiz kaldıysanız, sizi titreşimle uyarıyor ve ayağa kalkıp biraz yürümeniz gerektiğini hatırlatıyor. Günlük olarak bedeninizin kat ettiği mesafeyi hesaplayıp hareketsizlik durumunuzu iPhone’unuzun ekranında grafiksel olarak gösteriyor.

Uyku kalitenizi ölçtüğü gibi, sizi uykunuzdan uyandıran bir alarm görevi de görüyor. Yalnız, diğer alarmlardan farklı olarak, sensörleri sayesinde hareketlerinizi kontrol ediyor ve eğer uykunuz derin değilse sizi olması gerekenden birkaç dakika önce uyandırarak, güne daha erken başlayabilmenizi sağlıyor.

Jawbone Up
Jawbone Up bileklik, iPhone kamerası ile yediklerinizin fotoğrafını çektiğinizde veri tabanına yüklüyor ve size yemekten birkaç saat sonra o an nasıl hissettiğinizi soruyor. Cevaplamanızı puanlamalarla yapabiliyorsunuz. Verdiğiniz cevapları da kaydediyor ve yediklerinizin sağlığınız üzerinde ne gibi olumlu veya olumsuz etkileri olduğunu zamanla kurguluyor, sizi de bilgi sahibi yapıyor. Verimli çalışması için gerçekçi cevaplar vermelisiniz. Üç adet hamburger yedikten bir saat sonra Jawbone size nasıl hissettiğinizi sorduğunda kendinizi gerçekten ‘uykulu’ hissediyorken ‘enerjik ve dinamik’ cevabını verirseniz, ileriki zaman dilimlerinde bol kalorili bir hamburger menüsünü, size faydalı ve besin değeri yüksek bir yemek olarak önerebilir.

Kaydettiği bilgileri iPhone ve iPad’ler ile uyumlu uygulaması üzerinden takip edebiliyorsunuz. Uygulamaları Apple Store üzerinden indirebilirsiniz. Bilekliğin kendisi ortalama 100 dolar civarında bir satış rakamına sahip.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: