Galeri

Neden Kar Yağar?

1 Şub

neden kar yağar
Kaç gündür şiddetli bir şekilde kar yağışı devam ediyor. Kar ne kadar hayatı felç ediyor denilse de ben buna katılmayanlardanım. Evet trafik çok fazla olumsuz etkileniyor ve gitmek istediğimiz yerlere ulaşım çok zor olsa da bu bembeyaz görüntü insanı içini açıyor  ve huzur veriyor. Saatlerce bu soğukta oynanan kar topu savaşlarıyla mutlu oluyoruz. Ve ben de bu kadar olumlu düşünceye neden olan kar neden yağar diye araştırayım dedim 🙂

istanbulda karNeden Kar Yağar?
Kış aylarında bulutlar düzeyinde hava oldukça soğuk ve bir o kadar da elverişsizdir. Bu elverişizlik sonucunda ise yeryüzünden buharlaşan hava yükselerek bulutlar düzeyine kadar çıkar. Bu soğuk hava su buharının sıvı hale geçmeden katı haline direk geçmesine neden olur. Oluşan 0.1 milimetrelik kristaller birleşerek kar tanelerini oluşturur.

Bulut ve yer arasındaki sıcaklık farkı ise aslında üşen kar tanelerinin yer yüzüne ulaşması için bazı ipuçlarını bize vermektedir. Bu ipuçlarına göre eğer yer yüzü ile bulutlar arası sıcaklık farkı fazla ise oluşan kar taneleri yapmur haline gelebilir. Yağmur haline gelen bu taneler yeryüzü ile böyle buluşur. Fakat bazen sıcaklık öyle bir noktadadır ki düşen taneler hem kar hemde yağmur şeklinde olabilir.  Ayrıca oldukça yavaş inen kar taneleri 3 kilometrelik bir mesafeyi yaklaşık 2 saat gibi bir sürede alırlar.

Aslına halk arasında bilinen bir yanlışta kar yağdığında havanın ısındığıdır. Bu bilginin gerçek anlamda doğru olması mümkün değildir. Kar yağmadan önce yeryüzünden bir miktar suyun buharlaşması gerekmektedir. Bu buharlaşma ise havanın ısınması ile mümkündür. Yani havanın ısınması nedeniyle kar yağmaktadır. Havanın sıcak olması sonucunda kar yağar ve yeryüzüyle buluşur.

Ayrıca kristalleşme sırasında büyük bir mucize gerçekleşmektedir. Merkezde bulunan kristal bir ana atom görevini üstlenmektedir. Bu atom sayesinde çok yüksek sıcaklıklarda dahi kar taneleri oluşmaktadır. Normal bir ortam da kar tanesinin oluşması için -40 dereceye ihtiyaç duyulmaktadır.

kar manzarası
kar manzarası
kar manzarası

kar manzarası

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: