Galeri

Akıllı Cam ile Araba Yolculukları Daha Keyifli Hale Gelicek…

23 Oca

Akıllı Cam Samsung
Samsung tarafından yeni lansmanı yapılan akıllı pencerenin ardından, araba camları için benzer bir uygulama olan akıllı cam, çocuklu ailelerin yolculuk sıkıntılarına son verebilecek gibi gözüküyor. General Motors tarafından desteklenen araştırma geliştirme laboratuvarının teşvikleri sonucunda İsrail Bezalel Academy of Art and Design’ da okuyan öğrencilerden Windows of Opportunity (WOO) adlı bir proje çıktı. Projede hedeflenen, araçların arka koltuklarında seyahat eden çocukları, seyahat süresince hem eğlendirip hemde onlar için eğitici , öğretici olacak bir fikir geliştirmekti.
Seyahat eden yolcular üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler gösteriyor ki; yolcular seyahat boyunca dış dünya ile bağlantıları kesilmiş bir durumda bulunuyorlar. Bu durum üzerine yoğunlaşarak, araçların arka yan camlarını bir ekrana çevirebilecek uygulamalar geliştirdiler. Bu uygulamaların sunabileceği en dikkat çekici olanaklardan bazılarını sıralamak gerekirse; yolculuk süresince diğer araçlarla müzik paylaşımı yapılması, diğer araçlarla iletişim ve eğlenceli bir karakterden hava ve yol durumu bilgisinin alınması.
GM R&D Grup Müdürü Tom Seder, araçlarda ön koltuklarda sürücünün dikkatini dağıtabilecek her türlü uygulamanın limitli olduğunu fakat arka koltuk yolcuları için bu tür uygulama olanaklarının olduğunu belirtiyor. Bu teknoloji sayesinde, aracın hızı, konumu gibi bilgilerin yanı sıra yüklenebilecek her türlü interaktif uygulamaların kullanılabileceğinin de mümkün olduğunu ekliyor.
Henüz bu akıllı pencereleri üretilecek araçlara monte etmek yada üretimi bu şekilde yapmak gibi planları olmadığını fakat her kim kullanmak isterse bu tür bir teknolojinin ellerinde bulunduğunu ve kullanıma hazır olduğunuda söylüyor.

Kaynak: sosyalmedya.co

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: