Galeri

Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyareti

6 Oca

panorama 1453 tarihi müzesi
Müze ziyareti bizim için hep ilgi çekici olmuştur ama Panorama 1453 bizi  gittiğimizde bu kadar büyüleneceğimizi düşünmedeğimiz bir müzeydi. Aşağıda Panorama 1453 Müzesi ile lgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ama şiddetle gitmenizi tavsiye ederiz. Gerçekten sizde bizim kadar etkileneceksiniz 🙂

panorama 1453 tarihi müzesi
Panorama 1453 Tarih Müzesi olarak bilinen İstanbul-Topkapı’da bulunan bu müze, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbulu fethedişinin, bir odada top sesleri, Mehter Takımının ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği ponaramik bir müzedir. Topkapı Parkıiçerisinde yeralmaktadır.

31 Ocak 2009 tarihinde açılan müzenin tasarımı ve projelendirmesi 2003’te, uygulama çalışmaları ise 2005 yılında başlamıştır. Müze 2008 yılında 5 milyon dolarlık bir maliyetle[1] tamamlanmıştır ve aynı zamanda Türkiyenin ilk ponaramik müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzenin fikir sahibi ve projenin koordinatörü ressam Haşim Vatandaş’tır.

panorama 1453 tarihi müzesi
Müzenin panoramik resim çalışmalarına 8 sanatçı tarafından 2005 yılında başlanmış 2008 yılında bitirilmiştir. Panoramik olan bu resimde 10.000 figür çizimi yer almaktadır. Resimin surlarındaki yıkılmış kısımlar ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul’un ilk belediye başkanı Hızır Bey’e, surların tamiri ile ilgili sunulan rapora göre çizilmiştir.

Ponaramik resim 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine çizilmiştir. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim 2350 m2, resim ile ziyaretçi platformu arasındaki 3 boyutlu objelerin bulunduğu platform 650 m2dir ve ziyaretçiyi her yönden II. Mehmed’in binlerce askerinin tekbir sesleri ve Mehter Marşı kuşatmaktadır. Ayrıca resimde 100 yılı aşkın süre hiç eskimeden kalabilen pigment mürekkep kullanılmıştır.

panorama 1453 tarihi müzesi
İzleyici, müzedeki bu platforma çıktığında 10 saniye kadar sürecek bir şok yaşayabilir. Müzedeki panoramik resme ilk defa bakan kişi, optik alışkanlıkları nedeniyle eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacaktır. Bu durum, resmin boyutlarını kavramayı sağlayacak referanslar, başlangıç ve bitiş gibi dayanak noktalarının bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Müze, ziyaretçiye, kapalı bir mekâna girildiği halde, tekrar 3 boyutlu bir dış mekâna çıkılmış duygusunu yaşatmaktadır.

Müze, kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmaktadır. Müze çevresinde Kostantinopolis’e ilk Türk askerinin girdiği Topkapı Surları’nı ve Silivrikapı’daki surları görebilirsiniz.

panorama 1453 tarihi müzesi
Ziyaret Saatleri

08:30 – 17:30 Müze her gün ziyarete açıktır.

• Tam bilet ücreti:   5 TL

• Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL

• Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti: 10 TL

• Ödeme Şekli: Nakit  TL  geçerlidir. Döviz ile ödeme kabul edilmemektedir.

Adres
Topkapı Kültür Parkı Merkez Efendi Mahallesi
Topkapı – Zeytinburnu/İstanbul

Telefon : 0 (212) 415 14 53 pbx Fax :  0 (212) 664 19 64

Mail: info@panoramikmuze.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: