25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü !

25 Kas

kadına şiddete sonKim bilebilirdi başlarken iki cins canlı olacağını, dünyanın devamının bu türlerin birleşmesinden doğacağını? Kimse bilemezdi kuşkusuz ve hiç kimse tahmin edemezdi birinin el üstünde tutulup diğerinin görmezden gelineceğini. Ama oldu, değişti dünya düzeni ve yaradılıştaki eşitlik bozuluverdi. Bir kemik farkı oluştu.

Tarih önce “cadı” olarak suçladı kadını sonra şeytan. Sanki bu tarihi yaşayanlar toplumların anaerkil başlangıçlarından bihaberdi. Sonra zulmün ilk adresi oldu kadın. Seçmedi, seçilemedi. Şahitlik edemedi, sözü dinlenmedi. Tabi bunlar yetmedi kadına. Para ile satıldı.

Çocuk yaşta evlendirildi. Kuma getirildi. Töre yüzünden akrabaları ile evlendirildi. Üzerine birde fiziksel şiddet başladı. Sanki bir makyaj kalıntısı gibi mor izler kaldı her birinin bir yanında. Sonra kayıplara karıştı bazı kadınlar ve öldürüldüler. Ünzile gibi oldu tüm düşleri; köyün en son çitinden öteye gidemedi.

Eğitim de çözüm olamadı. Son sekiz yılda şiddet %1400 arttı. Siz dünyanın en güçlü ekonomilerinde bile böyle büyük bir oran göremezsiniz. Üstelik Türkiye istatistiklerine bakarsak eğitimsiz kadınların %48′i eğitimli olanların ise %51′ifiziksel ve sözlü şiddet görüyor. Üstelik bunu bir diğer kişiye anlatamama oranı da yine bir hayli yüksek.

Biz bu oranlar ile dünya 6.’sı  olduk. Ne mutlu bize (!)

Bugün gelişmiş tüm dünya ülkelerinde durum küçük matematiksel farklılıklarla kendisini ortaya koyuyor. İngiltere gibi köklü demokrasi ülkelerinde bile kadın sığınma evleri dolup taşıyor. Keza Belçika’da farksız değil İngiltere’den. Kısacası dayağın, zulmün dili, dini ırkı yok ama uygulayan açısından bakıldığında cinsiyeti var ne yazık ki. Olan biten her şey kötü bir sondu bu hayat senaryosunun. Dayak yemesine karşın susması, susturulması ?

Aslında bir baksa çitin ardında neler var neler…

Bu yüzden, hem çitin bu tarafındakiler; hem de öte tarafındakilerin paylaştığı, kabullendiği ama bizim kabullenemediklerimiz yüzünden…

Carusel Ümit Karalar Fotoğraf Sergisi 21 – 27 Kasım

kadına şiddete son carusel
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: